مشهد تور » جاهای دیدنی » جاهای دیدنی رشت

جاهای دیدنی رشت

جاذبه های دیدنی رشت

رشت بزرگ ترین شهر گیلک نشین کشور است. 325 کیلومتر فاصله آن تا تهران است. نام رشت از ریشه ریسیدن گرفته شده است و دلیل آن، مطرح بودن در تولید رشته های ابریشمی است. رشت منطقه سرسبز، مناظر و چشم انداز های زیبایی داراست. آب و هوای خالص با باران های نقره ای یا تیشتر اینجا را به بهشت باران های نقره ای ایران معروف کرده است. پستی فوق العاده سواحل و باد های منطقه ای کاسپین یا دریای خزر، آب و هوای آن را خاص کرده است. بام های منازل اینجا بیشتر از جنس سفالی است. بازار های محلی رشت رونق خاص خود را داراست. قلاب دوزی رشت به رشتی دوزی معروف است و هنر زنان رشتی است.

رشت در زمان کریم خان زند، شاه عباس دوم و محمد خان قاجار به دلیل برنج ، ابریشم و کشاورزی رونق بسیار داشت. شیرینی کلاچ میان پر، در رشت تولید می شود.

 

رشت

بازار رشت

بازار سنتی که 14 کاروانسرا دارد و مربوط به عصر قاجار و اوایل پهلوی است. این بازار با محصولات و سوغاتی های فراوان همراه است.

بازار رشت

پارک دانشجو رشت

این پارک در میدان یخسازی، کمربندی شهید بهشتی، نبش بولوار دانشجو نزدیک به خروجی شهر به سمت شفت و فومن واقع است. آبگیر طبیعی آن در واقع امتداد بولوار عینک بوده و جلوه ای خاص برای مسافران به ارمغان آورده است که از قایق های تفریحی و ماهیگیری استفاده کنند. فضای سبز، تجهیزات ورزشی، وسایل محدود کودکان از جمله امکانات اینجاست.

پارک دانشجو رشت

پارک ملت رشت

این پارک در بولوار شهید انصاری، سه راه کانادا واقع است. یکی از پارک های قدیمی رشت است که در گذشته «سیاه باغ» نام داشته و مرکز ورزش همگانی صبحگاهی و مجتمع آکواریوم با 680 قطعه ماهیان کمیاب تزیینی خرچنگ، با کمپینگ بزرگ در این پارک موجود است.

 

پارک ملت رشت

تالاب عینک

این تالاب در خیابان افتخاری، جنب پارک دانشجو در غرب رشت واقع و دومین تالاب بزرگ گیلان است. به دلیل این که از این مکان عکس های هوایی گرفته شده و شبیه به عینک بوده به آن تالاب عینک می گویند. اینجا دارای ماهی کپور و آزاد است. با ساخت و ساز در حریم تالاب، ورود فضولات شهر صنعتی و تولید زباله، باعث خشکی قسمتی از تالاب شده است.

تالاب عینک رشت

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

این باغ در ضلع جنوبی رشت، کنار رودخانه گوهررود، خیابان حافظ واقع است. این باغ مربوط به عصر قاجار و عمارت کلاه فرنگی است. یک انبار چند ضلعی در ضلع جنوبی باغ موجود است.

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

این خانه توریستی در خیابان استادیرا، خیابان سهیل دبیری، جنب دفتر استاد رسمی واقع است. خانه قدیمی با بخش موزه مانند در آن،  از جمله مکان های دیدنی شهر محسوب می شود. او فرزند میرزا بزرگ است. «روستای زیدخ» از توابع فومنات است. میرزا کوچک خان در اثر سرمای «کوه های گیلوا» جان به جان آفرین تسلیم کرد. آرامگاه میرزا در یخ سازی، فلکه رازی، خیابان میرزا کوچک خان جنگلی در گورستان محله سلیمان داراب واقع است.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

 

ممنون که تا اینجا مطالب را دنبال کردید. خب! حالا چند تا از جاذبه های بیرون شهر رشت را معرفی می کنیم.

 

پارک جنگلی سراوان

این پارک در 17 کیلومتری رشت واقع است و از قدیمی ترین عرصه های جنگلی گیلان است. دارای گونه های متنوع گیاهی است و آبگیر کوچک و زیبایی در ابتدای پارک جنگلی سراوان وجود دارد.

پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی صفرابسته

این پارک در آستانه اشرفیه، روستای صفرابسته واقع است.در اینجا طبیعت بکر با گونه های مختلف گیاهی، تفرجگاهی مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی بر پا کرده است. این بوستان 1500 ساله پارکینگ عمومی نیز دارد.

پارک جنگلی صفرابسته رشت

شهرک امامزاده هاشم رشت

این شهرک در کیلومتر 25 جاده رشت به تهران واقع است. ایت شهرک مکانی زیارتی است و با طبیعت جذابی همراه است. مزارع برنج در کنار سپیدرود اینجا در چهار فصل دیدنی است. با ارتفاعات مجاور شهرک، مشاهده تمامی منطقه، جلوه خاصی دارد. در این مکان اصالت خانه های روستایی با کوچه های خاکی حفظ شده است.

امامزاده هاشم رشت

آبشار وزن بن رشت

این آبشار در منطقه شفت، در مسیر جاده قدیمی گنجار به امامزاده اسحاق، در منطقه سفیدمزگی واقع و درختان توسکا اطراف آبشار نمایان است. محیط آرام، جذاب، خوش آب و هوا و محیای گردشگری است که مردم از آن بهره مند می شوند.شفت از توابع بخش احمد سرگوراب است.

آبشار وزن بن رشت

آبشار دو دوزن خرمکش

این آبشار در 24 کیلومتری روستای شفت و در منطقه خرمکش و منطقه کوهستانی سیاهمزگی واقع است. آبشار درون جنگل واقع شده و یکی از زیبا ترین آبشار های ایران است و پوشش جنگلی انبوه، دراینجا نمایان است. چشمه های آب، رودخانه پر آّب و خروشان از ویژگی های اینجاست و آب و هوای آن در تابستان خنک است. روستاهای مسیر این مکان خرم دارای مغازه های زیاد و چند باب کبابی محلی است. محصولات دامی، پنیر و عسل نیز به وفور در اینجا یافت می شود.

آبشار دودوزن خرمکش

روستای سقالکسار

این روستای پاکیزه در فلکه انتظام، 10 کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقا سید شریف واقع است. این روستا با مناطق بسیار زیبایی همراه است و یکی از جاذبه های دیدنی اینجا، «دریاچه سقالکسار» است که در هر فصلی دیدنی است.

روستای سقالکسار رشت

تالاب بین المللی بوجاق

این تالاب در محدوده بندر کیاشهر تا زیباکنار و در نواحی ساحلی مازندران واقع است. پارک ملی بوجاق اولین پارک ملی خشکی دریایی کشور شناخته شده است. بخار همیشگی موجود در منطقه، به دلیل تالاب، در کنار ریزش رودخانه سفیدرود به بوجاق و در واقع تقابل شرایط جوی دریایی و خشکی، این مکان را جذاب کرده است.

تالاب بین المللی بوجاق رشت

باغ و عمارت چوکام

این مکان در محله ای قدیمی در «روستای چوکام خمام» و در 15 کیلومتری رشت واقع است. 42000 متر مربع فضای این باغ است و مربوط به عصر قاجار می باشد. اینجا یکی از مکان های تاریخی، فرهنگی و طبیعی گیلان است و درختان کهنسالی دارد. رودخانه ای پر آب در این منطقه جریان دارد.

باغ و عمارت چوکام رشت

کاروانسرای لات رشت

این کاروانسرا در جاده قدیم قزوین به رشت، 4 کیلومتری امامزاده هاشم، در منطقه سراوان واقع است. این کاروانسرای قدیمی با معماری زیبایی همراه است. لات به معنی زمین صاف کنار رودخانه است.

کاروانسرای لات رشت

خب! این هم از گردشگری در شهر سرسبز رشت. رفتن به این شهر زیبا و جاهای دیدنی رشت خیلی جذاب به نظر می رسد. امیدواریم تا اینجا از مطالب راضی بوده باشید.

راستی شما دوست دارید به کجا سفر کنید؟ نظراتتان را برای ما بنویسید.

ممنون از همراهی شما عزیزان.

پیج ما در اینستاگرام
پیمایش به بالا